X
تبلیغات
زولا

No.3

     

      " سلام...."


     مورد سوم تقریبا اینطوری شرح داده شده که نشانه روی بخش کوچکی از تیراندازی هست و یکی مثل "ایم دانگ هیون" که مدت های مدیدی در تیم کره مدال های مختلفی به دست اورد (البته مدال انفرادی المپیک را نتوانست به دست بیاورد.... و فقط دستش دو دفعه به مدال طلای تیمی المپیک رسید و متاسفانه فعلا هم عضو تیم ملی نیست) دچار یک جور نزدیک بینی حاد هست و نمی تواند درست دور را ببیند (اگر یادتان باشه چنادین سال پیش که تازه وبلاگ داشت پا می گرفت, یک مقاله در مورد شیوه نشانه گرفتن ایم دانگ از وردارچری ترجمه کردم) ولی الان رکورددار ماده المپیک راند هست و هنوز کسی نتوانسته رکوردش را بزند.... پس اگر مشکل "دید" دارید, اصلا جای نگرانی نیست و همه چیز حل می شو د و غیر ممکن وجود ندارد.... بله می شه دید را اصلاح کرد. چشم غالب را از راست به چپ و یا از چپ به راست با یکسری تمرینات تغییر داد. شاید اصلا خیلی هم خوب باشد که نشه دید کامل داشت و نشانه گیری کرد.


     یادم هست که وقتی نویسنده مقاله ورد ارچری از ایم دانگ پرسید که چطوری نشانه گیری می کند ان هم در هفتاد متر؟ ایم دانگ بهش گفت که روبروی سیبل می ایسته و یکسری رنگ های مبهم را می بینه (یادتان باشه که داشتن هر وسیله ای که دارای لنز باشد (عینک .... عینک افتابی .... یا روی کمان ریکرو ممنوع هست (البته قصه کامپوند چیز دیگه ای هست .... ولی در نهایت تیرانداز نمی تواند از عینکی استفاده کند که دارای لنز هست چه افتابی و چه معمولی) در مسابقه تیراندازی ممنوع هست در نتیجه ایم دانگ نمی تونه عینک ته استکانی و لنز دارش را بزند....) بعد سایت کمان را روی همان قرار می دهد و ریلیز. علی رغم اینکه بارها به ایم دانگ پیشنهاد کردند که چشمتو عمل کن .... این کار را نکرد حالا نمی دونم الان اینکار را کرده یا نه؟ چرا این کار را نکرد؟ چون اینطوری راحت بود؟ خوب اگر می توانست ببینه چه اتفاقی می افتاد ؟ یعنی نمی توانست همان رکوردهای خوب را بزند؟


    مثال زدن ایم دانگ خیلی دهان پرکن هست.... مخصوصا برای افرادی که دید خوبی ندارند و دچار نزدیک بینی هستند و یا حتی مجبورند عینک ته استکانی بزنند که البته موثر هست و می تواند باعث بشود که انها جذب تیراندازی بشوند اما مگه همه می توانند مثل ایم دانگ بشوند... (خدایی تکه) . یادتان باشه ایم دانگ در همان مقاله رمز موفقیتش را درواقع اشنایی کامل با پایه کار تیراندازی مطرح کرد .... و اشنایی با کسانی که توانستند تیراندازی را از پایه به او یاد بدهند....


         اما از این که بگذریم به مشکلی برای بیشتر تیراندازان می رسیم. حقیقت این هست که نشانه روی برای برخی تیراندازان به تدریج به بخش اصلی تیراندازی تبدیل می شود در حالی که تنها قسمتی از فرایند پرتاب تیر هست پس یعنی نباید خیلی بزرگ بشود .... در حالی که نا خواسته می شود .... یا کلیکر برای تیراندازان ریکرو و ریلیز برای کامپوندی ها و نشانه روی برای هر دو گروه. بیشتر یه جور وسواس هست که به بخشی از تیراندازی اینقدر اهمیت داده می شه و روی آن فیکس می شه که بقیه مراحل از بین می رود.  چطور می شود این مشکل را حل کرد؟


     رفتن به مسافت کمتر؟ برداشتن فیس؟ تمرکز بر روی مرحله ریلیز و فریز تیراندازی؟ چه راه حلی را پیشنهاد می کنید؟ منم که اینجا برای در و دیوار مطلب می نویسم....

No.2

       سلام


       بی مقدمه, بحث بعدی این مقاله در مورد ایمنی در رشته تیراندازی با کمان هست. خوب موضوع این هست که ظاهرا این مقاله سعی دارد به دیگران القا کند که تیراندازی انقدرها هم بد نیست و فعالیت در این رشته علاوه بر اینکه در حالت عادی اصلا مشکلی ندارد بلکه مفرح هم هست و شما می توانید بدون توجه به محدودیت های سنی ورزش های دیگه,‌ به آن اشتغال داشته باشید..... وگرنه ما خودمان می دانیم تیراندازی در صورت بی احتیاطی می تواند چقدر خطرناک باشد. در واقع نویسنده این بحث مطرح می کند که تیراندازی یه جاهایی از گلف خطر کمتری دارد....


       خوب معلومه ... هیچ کس در مسیر پرتاب تیر در مسابقات تیراندازی نمی ایستد! (چون یه جور دیوونگی هست) و همه پشت ورزشکاران قرار می گیرند و ان هم با فاصله مشخص و صد البته که پشت محل قرار گیری سیبل ها تا مسافتی خالی هست که اگر تیر از اطراف سیبل رد شد به کسی اصابت نکند ....ولی شاید در گلف چنین اتفاقی بیفتد... چون در گلف تماشاگران دور محل فرود توپ می ایستند. البته مسائل ایمنی هم انجا رعایت می شود.  بعد نویسنده اشاره می کند که بیشتر صدمات مربوط به تیراندازی در شکار اتفاق می افتد و نه در مسابقات تیراندازی .... ! مسلم هست که در مسابقه تعداد زیادی داور وجود دارد و البته DOS که زمان را کنترل می کند و هیچ تیراندازی حق ندارد در زمان تیراندازی برای خودش برود و تیرش را بیاورد... یا زمانی که تیراندازان دیگر برای اوردن تیر می روند, تیر پرتاب کند چون کار خطرناکی هست, و گذارش می افته به سرداور و هیئت ژوری...


        این مسائل ایمنی حتی در باشگاه ها هم  از طرف مربی به خوبی برای تیراندازان تازه کارتوضیح داده می شود و انها کاملا در مورد خطرات این رشته ورزشی توجیه می شوند .... پس دیگه کاملا مشخص شد که چرا مسابقات تیراندازی با کمان امن تر از گلف هست؟ وگرنه مطمئن باشید خطر تیراندازی با کمان بیشتر از گلفه.... شک نکنید.


      

No.1

        سلام عرض شد


        اولین بحثی که در مقاله "وردارچری " هست بحث پونداژ کمان بود.... خوب ایا برای تیراندازی خوب باید پونداژ کمانتان حتما 60 باشد؟ یا چی ؟ ببینید در مقاله نوشته شده که تازه کارها با کمان های تمرینی و پونداژ پایین کارشان را اغاز می کنند و بعد به سمت پونداژ بالاتر برای پرتاب تیر سریع تر و جمع تیر بهتر سوق داده می شوند. در حالی که طبق گفته نویسنده سال 1988 دنیس پارکر موفق شد برای تیم ایالات متحده مدال برنز المپیک را با کمان تنها 28 پوند به دست بیاورد.


      خوب این یک اصل مسلمه که شما باید قبل از بالا بردن پونداژ کمان باید بتوانید وزن کمان و بعد از ان مهمتر شتاب پس از ریلیز که در واقع همان مهمترین مرحله تیراندازی یعنی "فریز" می باشد را کنترل کنید. وگرنه بالابردن پونداژ اصلا بی فایده است. معلومه که شخصی که با پونداژ پایین می زند ولی کمان را کنترل می کند, بهتر از کسی تیراندازی می کند که پونداژ را بالابرده اما نمی تونه کمانش را کنترل کند.


      اما یه بحثی.... این درسته ولی اون چیزی که هست اینه که اگر وارد مسابقه ای بشوید که شرایط اب و هوا... افتابی و صاف نباشد و باد با شدت متغیر در حال وزش باشد انوقت اوضاع کمی بغرنج می شه. این را خودم هم تجربه کردم. در واقع در شرایطی که باد می زه .... خیلی اوقات ارزو کردم ای کاش پونداژ کمانم بالاتر بود..... اونوقت حداقل رو سیبل خودم را قرینه می گرفتم نه چهار تا سیبل اونورتر ..... :دی


    What's your IDEA???? :D

؟

       سلام


       به تازگی سایت جهانی تیراندازی با کمان, اقدام به انتشار مقاله ای کرده که  خیلی جالب هست. نمی دونم چطور این مقاله در سایت قرار گرفته و شاید هم بعد از خواندن آن بگید مگه چه ایرادی داره؟ مقاله در مورد چند باور رایج در تیراندازی با کمان هست. بعد نویسنده گشته و یه مورد نقیض را در مورد آن باور پیدا کرده و به این نتیجه رسیده که :‌" دیدید این باور ممکنه نقیضی هم داشته باشد ! پس  در کل زیر سوال میره.... "  مثل اینکه بگیم محاله پیکان از بنز جلو بزنه.... بعد یکی برگرده بگه :‌" در سال --13 در یکی از خیابان های تهران , پیکان از بنز جلو زده .... پس این قضیه الان زیر سواله و درست نیست.... !


       سعی می کنم تا فردا این مقاله را ترجمه کنم تا خودتان نظر بدهید. اگر هم انگلیسی شما عالیه .... چه بهتر!

باشگاه و تیر و کمان مناسب


        سلام


       ببینید نمی تونم بگم که چه تیر و کمان و یا باشگاهی خوبه.... شما در هر شهر و یا استان که سکونت دارید با مراجعه به هیئت استان می توانید موقعیت باشگاه ها و کیفیت آن ها را بررسی کنید. مربی های خوب زیاد داریم. این را باید از هیئت استان پیگیری کنید. و اما اینکه چه کمان هایی خوبه؟ در این مورد یعنی گرفتن کمان تئوری های مختلفی وجود دارد.... که مربی شما می تواند بهترین راهنما باشد. برخی از اول کمان نو می گیرند و برخی با کمان دست دوم شروع می کنند و بعد کمان نو می گیرند و برخی دیگر پیشنهاد می دهند که برخی از اجزای اصلی کمان را نو و برخی دیگر را دست دوم بگیرید که البته آن اجزا پس از حرفه ای شدن در کمان قابل تعویض هستند. کمان های خوب در ریکرو برند های معتبر هویت امریکا و وین اند وین کره هستند و البته برند های دیگه ای وجود دارد. در کامپوند بیشتر برند هویت و متئوس مورد استفاده قرار می گیرد البته در این بخش هم برندی مثل "بو تک " هم معتبر هستند. امیدوارم جواب سوال های شما را داده باشم.