پین سایت کمان کامپوند - یه ذره داوری و پین سایت های ثابت

سلام

به صورت کلی پین سایت کمان کامپوند در چنادین مدل عرضه می شود که مهمترین انها سیستم پین ثابت و متحرک است. البته می گم که انواع مختلفی از آن ها وجود دارد ولی به خاطر داشته باشید که از سیستم پین ثابت نمی توانید در مسابقات کامپوند راند استفاده کنید . سیستم پین ثابت بیشتر برای شکار استفاده می شود. الان می خوام یک کمی داوری برم. دقت داشته باشید که به صورت کلی همانطور که گفتم در کمان کامپوند همه چیز مجاز هست به جز چهار تا دونه مورد ناقابل که اونم اصلا قابل دار نیست. مثلا اینکه کمان بیشتر از 60پوند نشود و یکی دیگه از موارد منع در کمان کامپوند همین بحث پین و یا بعضا خط و نقطه هایی هست که روی اسکوپ برای نشانه گیری قرار می گیرد.  دقت کنید که نه در کمان ریکرو و نه در کمان کامپوند چه در داخل سایت و یا اسکوپ و یا بدنه خارجی سایت و کمان حق ندارید از اجزایی برای کمک در نشانه روی استفاده کنید.  (من ادم خیلی خوبی هستم.... فقط بعضی وقت ها یه ذره ....بهتر هم می شم...)  خوب در اینجا می توانید تصاویر مربوط به یک سری از اسکوپ های غیر مجاز را ببینید. در تمام این اسکوپ ها اجزایی روی اسکوپ هست که باعث کمک در نشانه روی تیرانداز می شود. داور باید حتما کل بدنه سایت (به دلیل اینکه وسیله ای روی بدنه سایت قرار نگرفته باشه ) و بعد اسکوپ و پین سایت را چک کند. چه خفن....

              

دایره ای که ممکنه دور حلقه زرد قرار بگیره و در نشانه روی کمک کنه.

خطی که کنار نقطه نشانه روی هست و می تونه در سایت گرفتن و نشانه گرفتن کمک کنه.

خطوطی که از وسط یکدیگر را قطع نکردند و یه جور کمکی هستند.

ایضا توضیحات بالا.

همانطور که می بینید وسیله ای بالای بدنه اسکوپ قرار گرفته که در نشانه روی کمک می کند.

و در اینجا تصاویری از اسکوپ هایی را می بینید که مجاز هستند :

توجه کردید که چی مجاز هست و چی نیست؟ یادتان باشه که شما نباید به اینکه کلیاتی از قوانین تیراندازی را می دانید اکتفا کنید. این خیلی اهمیت داره که شما حتی داوری در موارد خاص را هم بدانید یعنی اطلاعات شما باید خیلی بالاتر از مثلا یک داور درجه 3 باشه که فقط کلیات قوانین را می داند. البته ممکنه در مسابقات هیچ مشکلی برایتان بوجود نیاید ولی ممکنه بوجود بیاید .... انوقت از چاله درامده و به چاه می افتید.... پس سعی کنید اطلاعاتتان را در سطح هیئت داوران نگه دارید.

Image result for ps3 fix pin sight archery

همانطور که می دانید پین سایت ها هم انواع مختلفی دارند که پین سایت های ثابت را این جلسه برایتان می گم. این بحث ها خیلی تخصصی هست ولی اگه بخواهم ساده بگم اینه که این مدل پین سایت ها اصلا در مسابقات معمولی تیراندازی مجاز نیست . سه تا پنج پین در اسکوپ قرار می گیرد که روی بدنه ثابت هست. یعنی نمی شه آن ها را حرکت داد و برای مسافت های مختلف تنظیم کرد. وقتی برای بار اول تنظیم می شه دیگه شده . سیستم به این صورت هست که بالاترین پین سایت نصب شده روی اسکوپ برای کمترین مسافت و پایین ترین پین سایت روی اسکوپ برای بیشترین مسافت تنظیم می شود. مثلا می گم که بالاترین پین برای مسافت 15 متر و پایین ترین  پین برای مسافت 70 متر هست. حالا اگه هدفی در 70 متری شما باشه ... باید پایین ترین پین را روی هدف بگذارید و نشانه گیری کنید و ایضا اگه شکار در مسافت کمی برای خودش در حال چریدن باشه باید بالاترین پین را روی شکار زوم کنید. این مدل پین سایت ها خیلی خوب هستند مخصوصا برای تازه کارها ولی ایرادی که دارند اینه که اگه یک شکاری مثلا در مسافت 49 متری شما باشه یه ذره تنظیمش سخت هست برای همین سیستم پین متحرک را استفاده می کنند که بسی انعطاف پذیر تر هست و به دلیل مجاز بودن (چون فقط یک پین در اسکوپ قرار می گیرد) برای مسابقات معمولی تیراندازی کامپوند هم مورد استفاده قرار می گیرد. که البته این داستان دیگری است و دفعه بعد می گم. در پایان باید بگم که تصاویر مربوط به اسکوپ از کتاب راهنمای داوری امده و از خودم درنیاوردم.

...

اگر کمی و کاستی بود یا اینکه چیزی نوشتم که احیانا اشتباه هست تذکر بدهید. باتشکر

Fernando Alonso, McLaren and Lewis Hamilton, Mercedes, British GP 2015, Silverstone

نظرات (1)
خیلی خوب بود جواب خیلی از سوالامو گرفتم و با اشتیاق منتظر ادامه مطلب هستم ، این طنزی هم که چاشنیه مطالبتون می کنید زیباست ، همیشه شاد و سالم باشید .
امتیاز: 1 0
24 تیر 1394 ساعت 04:27 ب.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد