مختصری از طرز عمل کامپوند و نوع الیاژ قبضه و لیمب


    سلام 


    قرار بود راجع به قبضه و لیمب براتون بنویسم. بحث در مورد لیمب و قبضه کامپوند خیلی زیاده اما این بحث ها در مورد ریکرو هم هست، ولی کی به ریکرو اهمیت می ده؟ 


      یه مقاله توپ پیدا کردم در مورد انواع قبضه در کمان کامپوند که بسیار زیبا هست حالا دفعه های بعد براتون می گذارم و الان جایش نیست. حقیقت اینه که دوست داشتم 24 ساعته فقط در مورد کامپوند مطلب ترجمه کنم و هر روز یه چیز جدید بنویسم ولی نمی شه .... (چون الان دیگه داریم به پایان ترم نزدیک می شویم و باید حسابی درس خواند و از این چیزهای بچه مثبتی! )


    حالا یه مختصر در مورد کمان کامپوند بخوانید تا بیشتر براتون بگم: 


 

   

      جونم براتون بگه که کمان کامپوند یه کمان مدرن می باشد برعکس ریکرو که نمی باشد و از یه سیستم مکانیکی که از کابل و قرقره تشکیل شده برای خم کردن لیمب ها استفاده می کند. در کمان ریکرو شما مستقیما با کشیدن زه لیمب را خم می کنید ولی در کامپوند شما مستقیما خودتان لیمب را خم نمی کنید.


Compoundbows.jpg


    لیمب های کمان کامپوند سفت تر از لیمب های انواع دیگر کمان های ریکرو یا لانگ بو هست. این لیمب های سفت انرژی بیشتری برای کمان کامپوند نسبت به کمان های دیگر به وجود می اورد. اما همین سفتی باعث می شود که کمان به راحتی کشیده نشود. در وافع شما مستقیما نمی توانید با کشیدن زه لیمب را خم کنید یا زه را بکشید. 


    کمان کامپوند دارای زهی است که به قرقره هایی وصل شده است. این قرقره ها در انتهای لیمب ها هستند. وقتی که زه به سمت عقب کشیده می شود باعث می شه قرقره ها بچرخند. حالا وقتی زه کشیده شد و قرقره ها چرخید، کابل هم کشیده می شه و لیمب خم می شه و این سازو کار باعث می شه که انرژی در لیمب ها ذخیره بشود. طرز عملکرد کمان را در یک مطلب گسترده تر با عکس قشنگ براتون می گذارم. 


    حالا .... قبضه قسمت مرکزی کمان کامپوند است که مثل ریکرو بقیه اجزا از قبیل سایت، استابلیزر،‌لیمب و کوییور (نوعی که به قبضه کمان متصل می شود) به ان متصل می شوند. بسیاری از قبضه ها از الیاژ آلومینیوم یا منیزیوم ساخته می شوند. (منم فعلا ندید قبول کردم ولی این نیاز به تحقیق بیشتر داره ولی در بیشتر سایت ها این مطلب را دیدم.) این الیاژ الومینیوم با نام الیاژ الومینیوم 6061 هست که در ادامه یه توضیحاتی در موردش می دم. 


    قبضه ها طوری طراحی شده اند که تا حد ممکن سفت باشند. لیمب ها هم از فلزات مرکبی هستند که توانایی انعطاف و کشش و ذخیره کردن انرژی را داشته باشند.        الیاژ الومینیوم 6061 : 


    الومینیوم 6061، رسوب سخت شده الیاژ الومینیوم است. از منیزیوم و سیلیکون به طور عمده و همراه با الومینیوم تشکیل شده که ای هسته اصلی الیاژ است. این الیاژ با نام 61اس هم معروف است و در سال 1935 ساخته شده. این الیاژ دارای خواص مکانیکی خوب و قابلیت جوشکاری خوب است.     ترکیبات الیاژ الومینیوم 6061 


    

نام فلز مینیموم ماکسیموم
سیلیکون 0/4٪0/8٪
آهن -0/10٪
مس0/15٪0/40٪
منگنز-0/15٪
منیزیوم 0/8٪1/2٪
کروم 0/04٪0/35٪
روی-0/25٪
تیتانیوم -0/15٪
دیگر ترکیبات 0/05٪0/15٪
الومینیوم 98/56٪95/85٪

نظرات (3)
سلام:
چندوقت دیگه هم ول میکنی میری تیراندازی باکمان روی اسب،واین بارمیگی کمان کامپوندچیه دیگه بابا،مالی نیست که شما باش کارمیکنید،بیاین سواربراسب تیربزنین آی میچسبه،یعنی به همین زودی کمان ریکروشد اخ !؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
این تنها گزینه ای می باشد که هرگز به آن فکر نخواهم کرد چون حتی دوچرخه سواری هم بلد نیستم. در ضمن ریکرو هم اخ نشده. قبلا هم گفتم در هر فرصتی یه ریکروی بیچاره رو گیر می ارم و با کمانش تیر می زنم.
15 آذر 1393 ساعت 02:51 ب.ظ
سلام:
ولی خداییش با این کارات واطلاعاتی که میدهی داری منو هم به طرف کامپوند هدایت مینومایی، آخ اگه پول داشتم یکی بخرم،چی میشد
امتیاز: 0 0
پاسخ:
هدف ما منحرف کردن شما است.
15 آذر 1393 ساعت 02:55 ب.ظ
سلام:
اتفاقا بعضی ازدوستان کامپوندکارکه همشهری من نیستندوبرای مسابقات استانی همدیگررامی بینیم، تاحالاچندبارپیشنهادکردندکه چرا نمیای رشته کامپوند؟اگه یه نفربودکه چندساعت منوآموزش می دادبا دقتی که من دارم حتما میرفتم کامپوندخیلی زودهم پیشرفت می نومایم: لطفا راجب این سایت کامپوندهم اگه اطلاعاتی داری دریغ ننمای
امتیاز: 0 0
پاسخ:
به سایت هم می رسم
17 آذر 1393 ساعت 11:55 ق.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد