I am a very good man :)))))


     اسباب بازی یا شکار میخ کن؟ مسئله این است ....! 


                                                      همانگونه که مستحضر هستید بنده قول داده بودم که مطلب جدید بزنم .... و بالاخره بعد از چند روز این اتفاق افتاد و این مطلب اماده شد. می دونید که منظورم از تیتر چی بود؟ منظورم دیالوگ معروف خودم که می گه : من ادم خیلی خوبی هستم.... نیست. تیتری که بالا نوشتم را می گم. اسباب بازی لغت آشنایی برای تمام ریکروی هاست که به کامپوندی های بیچاره نسبت می دهند.... منظورشون کمانی هست که یه جورهایی غیرعادی است! (مثلا می شه گفت حاصل ازدواج دو تا کمان مغولی است! و یه جورهایی منگوله یا همون سندروم داوون داره...)  البته اگر بخواهید اینطوری به موضوع نگاه کنید که در نتیجه کراس بو هم غیرعادی می زنه و حاصل برخورد متقاطع  دو تا کمان در یکی از جنگ های باستانی چین می تونه باشه.... یا هر کمان دیگه ای که ترکیبیه.... 


    اینکه آیا ریکروی ها راست می گویند یا اینکه چی؟ خدا می دونه ! ولی مهم نیست.... چون روی کمان خودشون هم بیست کیلو تجهیزاته که اگه عیب بکنهٰ تیرهاشون پرت و پلا می خوره... ساچ از پلنگر.... استابلیزر که جناب هویت جونیور روی کمان اضافه کردند تا لرزش کمان را بگیره و تنش به حداقل برسه (حالا بگذریم که برخی می گن نیزه! :)))))


     در حقیقت این اقا یعنی هولس ویلبر الن جونیور که یه شکارچی گوزن بود یعنی این اقا .... 


                                       


    اصلا این کمان را طراحی کرد که شکار را سر جاش میخکوب کنه .... چون در هر صورت سرعت تیر وقتی از کمان ریکرو رها می شه کمتر است و این مسئله ویلبر الن را مثل سایر شکارچی ها اذیت می کرد.... حالا یا تیراندازیش زیاد خوب نبود.... یا شکار خیلی زرنگ بود که احتمالا از تعداد زیادی تیر که پرتاب می کرده.... فقط یه تعدادی به هدف می خورده و قطعی نبوده که بگی الان اگه بزنم طرف می میره و تو چنگمه! نکته اصلی صدای تیر در زمان رها شدن از کمانه که شکار را فراری می ده.... (یکی اومد یه پرنده را بزنه ولی تیرش خطا رفت... یکی وایساده بود گفت افرین! شکارچیه گفت منو مسخره می کنی؟ گفت نه افرین به پرنده که در رفت! ) 


    از شوخی که بگذریم سرعت تیر وقتی از کمان ریکرو رها می شه کمه و شما باید خیلی به شکار نزدیک بشوید یا پنداز را ببرید بالا .... که اون دنبال یه کمانی بود که شکار را میخکوب بنماید و در ضمن موقع نشونه گیری ریلکس هم باشه .... 


     این بود که دست بکار شد تا این کمان را بسازد. ولی این کمان سه سوته ساخته نشد و خیلی شکست خورد تا موفق شد کمان را بسازد. اول سعی کرد تا با یه کمان به صورتی که دسته بلندی داشت و لیمب های کوتاه شده کمان ریکرو بهش وصل بود تیراندازی کند. همچنین برای این منظور که سرعت تیر افزایش پیدا کند از تیرهای سبک استفاده کرد ولی این کمان در همون مرحله ازمایش شکست. 


      بعد کتاب فیزیک پسرش را در مورد انرژی جنبشی مطالعه کرد و به انتهای لیمب های بریده شده قرقره نصب کرد. این طرح هم چندان خوب نبود. ایده های دیگه ای را هم امتحان کرد اما هیچ کدام اون سرعتی را که مد نظرش بود به تیر نمی داد. تا اینکه در یک بعد از ظهر در حالی که داشت قرقره کمان را بررسی می کرد با خودش گفت : شکاف محور قرقره را کمی خارج از مرکز قرار دادم؟ همینه... ! و در طول دو روز اولین کمان کامپوند را ساخت ...                                        


   این کمان مقدار زیادی (البته از نظر ریکروی ها)‌عجیب و غریب بود.... یک شئ چوبی نامتقارن که دسته اون از صنوبر و مغز لیمب از چند لایی بلوط و فایبر گلاس مقداری میخ و پیچ و چسب ساخته شده بود. اما کار کرد! 

    

      به طور قابل توجهی سرعت تیر را نسبت به کمان ریکرو افزایش داد. با همان وزن کشش و البته کم شدن وزن کمان در زمان کشش تا 15٪ و توانایی استفاده از تیر سبک تر .... کمان ساخت او دارای طراحی بسیار گیرا بود. (تا چشم ریکروی ها دربیاد! چون در ادامه از سال 1969 که حق ثبت اختراع به ویلبر آلن رسید تا سال 1977 بیش از 100 مدل مختلف از این کمان ساخته شد در حالی که این تعداد برای ریکرو تنها 50 مدل بود.) 


      حالا دیگه بسته به اینکه ریکروی باشید (طرفدار اصالت) یا کامپوندی ( طرفدار بالا بودن سرعت تیر و میخکوب کردن هدف) هر چیزی می تونید بگید چون قضاوت با خودتان می باشد. 


                     

      


    این هم پسر ایشون در حالی که کمان پدرشان را در دست دارند : 


            

                             

     می بینید که علاوه بر دو قرقره انتهای لیمب دو تا قرقره دیگه روی دسته کمان می باشد. 

   

   مراقب باشید ! نمی گم این چیزها تو ریکرو نیست .... ولی تو کامپوند باید خیلی حواستان به تجهیزات باشه چون سرعت پرتاب تیر زیاده.... مثلا ممکنه از این صحنه ها پیش بیاد .... این صحنه -14 می باشد : 


                سلامت باشید ...     

نظرات (13)
گویند که گرد مَه، ‌زمین می‌گردد
دور فلک و عرش برین می‌گردد
خورشید، جمال مجتبی را دیده است
حیران شده است و این چنین می‌گردد
میلاد دومین اختر تابتاک آسمان ولایت مبارک
امتیاز: 0 0
22 تیر 1393 ساعت 01:44 ب.ظ
سلام کماندار
ممنون ازاطلاعات خوبتون،جالب وخواندنی بود- یه سئوال شما نکنه ریکرو روکنارگذاشتیده وکامپوندکارشدیده مشکو میزنید. ولی خداییش کامپوند کمان خوبیه چشم منو هم گرفته که متاسفانه ما اینجا مربیشو نداریم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بنده کامپوند کارم و ریکرو را کنار گذاشتم اما در هر فرصتی یه بیچاره ریکروی را گیر می ارم که ترجیحا هم قدم باشه و سپس با کمانش چند تا تیر می زنم تا یاد قدیم ها بیفتم.
23 تیر 1393 ساعت 01:21 ب.ظ
سلام.
مطلب جالبی بود میخکوب کرد.
ولی چشمام درنیومد،حلا100تا نه بشه 1000تا.
جالب بود چون اثبات شد کسایی باعث پیشرفت میشن که احساس نیاز کنن.
دست شما درد نکنه خسته نباشید.
امتیاز: 0 0
23 تیر 1393 ساعت 05:14 ب.ظ
سلام منظورت اینه که ریکرو و کامپوند با پونداژ مساوی سرعت تیر کامپوند بیشتره؟؟؟؟؟؟؟؟به چه دلیل؟ با چه مدرکی این حرفو میزنی؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
این قضیه را در چند تا سایت خوندم. در حقیقت نظر من هم اینه که وقتی پونداژ برابره ... چرا باید سرعت تیر کامپوند بیشتر باشه؟ مثلا ایا سرعت تیر در یک کمان ریکرو پونداژ 44 با سرعت تیر در کمان کامپوند پونداژ 44 برابر نیست؟ روی کاغذ تصورم اینه که ممکنه به خاطر مکانیسم و نوع عملکرد دو تا کمان سرعت تیر با توجه به پنداژ متفاوت باشه چون لابد اون موقع که امتحان کردن متوجه شدن که زه در کامپوند با سرعت بیشتری رها می شه چون همانطور که می دونید کمان ریکرو زمانی که کشیده نشده کمترین انرِژی نهفته را داره ولی این برای کامپوند دقیقا برعکس می باشد و وقتی کمان کشیده نشده بیشترین انرژی نهفته را داره. پس وقتی کامپوند رها می شه با سرعت خیلی زیادی به سمت بیشترین انرژی می ره و تیر لحظه به لحظه بیشتر شتاب می گیره. البته الان واقعا دلم می خواد اگه یه روزی وقت شد حتما تو باشگاه این مورد را البته در مسافت بیش از 50 متر امتحان کنم.
23 تیر 1393 ساعت 08:38 ب.ظ
سلام یادت باشه در صورتی که پونداژ برابر باشه کامپوند در اوج قله فشار زه پونداژش با ریکرو برابره بعد که قله رو رد کرد و کشش کامل شد و زه رسید به صورت فشار زه بسیار افت میکنه ولی ریکرو وقتی زه میرسه به صورت ماکزیمم فشار زه هستش.حالا موقع ریلیز کامپوند با یک فشار کم تیر رو هل میده تا نزدیک رسیدن زه به انتها یک دفعه ناگهانی فشار زیاد میشه و تیر از زه جدا میشه. ولی ریکرو از ابتدای ریلیز تیر رو با ماکزیمم فشار پرت میکنه و تا جدا شدن تیر از زه......بقیه اش رو بلد نیستم....خخخخخخخخ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مخالفم. شاید اینطور باشه ولی وقتی کامپوند ریلیز می شه.. همینطور قدرت زه بیشتر می شه و با شتاب بیشتری تیر از کمان خارج می شه. شما باید یه بار با کامپوند تیر بزنی تا متوجه بشوی که ریکرو دنده 1 و کامپوند دنده 3 می باشد. فقط کامپوندی ها شتاب کمان را متوجه می شوند.
25 تیر 1393 ساعت 12:21 ق.ظ
من هم مخم و مخم و مخالفم.
حالا یک سوال:خودت گفتی موقع ریلیز کامپوند قدرت زه بصورت صعودی بیشتر میشه درسته؟ اصولا باید در اوج قدرتش با ریکرو برابر باشه چون پونداژها برابره. مثلا در 40 پوند، کامپوند از 40 پوند که بیشتر نمیشه در آخرین نقطه قدرتش 40 پوند رو به تیر وارد میکنه ولی ریکرو (40پوند) از اول ریلیز 40 پوند رو به تیر وارد میکنه.
حالا هر چی فکر میکنم سوال یادم نمیاد.
با همه این حرفها توصیه میکنم برگردی به ریکرو
چون سرت کلاه رفته
امتیاز: 0 0
پاسخ:
شما به مخالفتت ادامه بده. ولی من اینو ازمایش می کنم.
25 تیر 1393 ساعت 01:02 ب.ظ
عالی بود مثل همیشه که از مطالب شما لذت میبرم ىه تقاضا هم دارم اگه امکانش هست در مورد آسیب شناسی تیر و کمان هم مطالبى ذکر کنید ممنون .
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اسیب تیراندازها یا تیر و کمانشان یا داورها یا مسئولین برگزاری مسابقات؟؟؟
25 تیر 1393 ساعت 02:03 ب.ظ
آزمایش نمیشه کرد باید دستگاه باشه سرعت تیر هر دو کمان ریکرو و کامپوند رو بسنجید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه راه ساده تر هم هست. دو تا کمان با پونداژ مساوی و هر دو با هم مثلا در هفتاد متر تیر می زنند. صدای اصابت تیر به هدف تعیین کننده است. البته باید یه نفر نزدیک سیبل باشه.
26 تیر 1393 ساعت 11:25 ق.ظ
راستش فک میکنم همه مواردی که ذکر کردین در نهایت به کماندار آسیب میزنه پس در مورد آسیب شناسی کماندار ان مطلب بذارید عزیز ، ممنون .
امتیاز: 0 0
26 تیر 1393 ساعت 03:32 ب.ظ
سبک و سنگینی تیر هم شرطه. و اون شخص نزدیک سیبل اگه زنده بمونه شاید بتونه بگه کدوم اول خورد.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
طول تیر و دراو هم مهمه.
28 تیر 1393 ساعت 01:33 ق.ظ
سلام، امکانش هست زحمت بکشید و مطالبی درباره تیر و کمان با اسب هم یه مطالبی رو جمع آوری و درج کنید، یه سایت درست و درمون پیدا نکردم، از سایت و مطالب شما خوشم اومد، خدا به شما سلامتی بده.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
والا اطلاع درستی از این رشته ندارم ولی می گردم براتون ببینم می تونم چیزی پیدا کنم؟
1 مرداد 1393 ساعت 09:03 ق.ظ
باسلام:
ازنظرمکانیکی اگه بخواهید حساب کنیدمنم فکرمیکنم کمان کامپوند سرعت بالاتری از ریکرو دارد، یکی به خاطراینکه طول زه کامپوندبیشتره ویکی اینکه به خاطراینه که دردوطرف کامپونددوقرقره قرارداره وهمین باعث سرعت دادن به برگشت بازوهای کمان می شه ووقتی سرعت رهاشدن بازوها بالاتربره تیر زودتربه هدف میرسه وهمین جاست که اگرریکرو وکامپوند هردو 40 پوندقدرت داشته باشند این کامپونده که برنده سرعت خواهدشد،یکسان بودن وزن تیرهم شرطه ،یه مثال- وقتی بایک قرقره بخواهی وزنه ای را که برروی یک ساختمان 3متری قرارداردبلند کنی سرعت شما کم وزورزیادی هم باید استفاده کنی،حالابه خاطراینکه هم زورکمتری بزنی وهم سرعت انتقال وزنه رابالاببری پس نیازهست ازدوقرقره استفاده کنی این دوقرقره به شما این اجازه رامیدهد که به راحتی وآسانی وسرعت بالاتری وزنه راجابه جاکنی. پس درکمان کامپوند این دوقرقره واقعا توی راحت کشیدن زه ورهاکردن باشتاب آن خیلی تاثیرگذارهست،وشک هم نکنید-پیروز باشید.سبکی کمان کامپوند-راحت کشیدن زه آن وتلسکوپ که هدف راتاجلو دماغ نزدیک می اوردازخصوصیاتی است که ریکروی های تنبل به آن روی می آورند
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام . طی تحصیل هر کاری کردم (مطالعه ... مسئله زیاد حل کردن.... و ....) سر از مسئله های مکانیک در نیاوردم و هیچ وقت نتونستم حلشون کنم. بنابراین فقط می گم خدا خیرتون بده که توجیه فیزیکی اش را گفتید ولی باید بگم که لیمب کوتاه و محکم و کمتر انعطاف پذیر کامپوند هم در سرعت تیر بی تاثیر نیست.
4 مرداد 1393 ساعت 02:32 ب.ظ
امیر سلحشور عزیز سلام
اگه قرار باشه دو تا یا یک دونه قرقره هم سرعت انتقال رو بالا ببره هم زور رو بیشتر کنه در این صورت انرژی خلق شده و این غیر ممکنه.در جهان انرژی ثابته و فقط از نوعی به نوع دیگه تبدیل میشه.
با دو تا قرقره میشه وزنه های سنگینتری برداشت ولی در عوض سرعت انتقال به همون نسبت کمتره.
و نکته بعدی اینکه طول کشش زه رو در هر دو کمان مساوی فرض میکنیم مثلا 29 اینچ پس کامپوند رو بیشتر تصور کنید.
و آخر اینکه این خجسته جان ما ریکروی تنبل نبوده که بره کامپوند بلکه احتمالا پولش زیاد بوده
امتیاز: 0 0
پاسخ:
من که از فیزیک مکانیک سر در نمی ارم .... خودتون بحث کنید.... در ضمن من؟ اصلا من پول ندارم.... ریکروی ها یه جوری حرف می زنند انگار دارند با سنتی تیر می زنند... نخیر . هر وقت رو کمانتون تجهیزات نبود بیایید فخر فروشی کنید که البته ریکرو از نظر من این حرف ها رو نداره...
6 مرداد 1393 ساعت 04:50 ب.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد